Together with the team, we are preparing for the continuation in the near future.
We will endure! pic.twitter.com/LZJbiWVWGK
— Kyrylo Budanov (@Kyrylo_Budanov) February 18, 2026
ჟენევაში გამართულ მოლაპარაკებებს კომპლექსურად აფასებს რუსული მხარეც. რუსეთის მთავარმა მომლაპარაკებელმა, ვლადიმერ მედინსკიმ, მოლაპარაკებებს „რთული, მაგრამ პრაქტიკული“ უწოდა.
ვლადიმერ მედინსკი უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომის ერთ-ერთი მთავარი მხარდამჭერია და მაქსიმალისტური მოთხოვნებით გამოირჩევა, რამაც მოლაპარაკებების პროცესი კიდევ უფრო გაართულა.
მოლაპარაკებების დასრულების შემდეგ კრემლის პრესსპიკერმა, დიმიტრი პესკოვმა, ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი მოლაპარაკებების მიმდინარეობის შესახებ ინფორმირებულია, თუმცა კონკრეტულ შედეგებზე საუბარი ჯერ ნაადრევია.
„მოლაპარაკებები მეორე დღეა მიმდინარეობს. თუ რაიმე ინფორმაცია იქნება, ჟენევაში ჩვენი მთავარი მომლაპარაკებელი, ვლადიმერ მედინსკი, გაგვაცნობს. ამ ეტაპზე რთულია საუბარი იმაზე, თუ კონკრეტულად რა საკითხები განიხილეს. რა თქმა უნდა, პრეზიდენტს მივაწოდეთ ანგარიში, თუმცა შეფასებებზე საუბარი ჯერ ადრეა“, — განაცხადა დიმიტრი პესკოვმა.
მოლაპარაკებების მთავარი საკითხი კვლავ რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიებია. კიევს მიაჩნია, რომ არსებული პოზიციების შენარჩუნება ცეცხლის შეწყვეტის ყველაზე რეალისტური საფუძველია. მოსკოვი კი ნებისმიერი შეთანხმების წინაპირობად მოითხოვს, რომ უკრაინულმა ძალებმა დატოვონ დონბასი, რაც დონეცკისა და ლუჰანსკის რეგიონებსაც მოიცავს — ტერიტორიებს, რომლებზეც რუსეთს სრულფასოვანი კონტროლი არასდროს ჰქონია.
კიევი ამ მოთხოვნას კატეგორიულად არ ეთანხმება. უკრაინის პრეზიდენტის განცხადებით, უკრაინას არ შეუძლია დონბასის დათმობა, რადგან საქმე ეხება არა მხოლოდ ტერიტორიებს, არამედ ადამიანებსა და სახელმწიფოს უსაფრთხოების სტრატეგიას.
აშშ-მა ასევე წამოჭრა იდეა, შეიქმნას თავისუფალი ეკონომიკური ზონა ომის შედეგად დაზარალებულ აღმოსავლეთ რეგიონში, რაც ერთგვარ პოტენციურ კომპრომისად განიხილება. თუმცა ამ წინადადებას არც უკრაინაში და არც რუსეთში მნიშვნელოვანი მხარდაჭერა არ მოჰყოლია.
მოლაპარაკებების კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საკითხია ზაპორიჟიის ატომური ელექტროსადგური, რომელიც რუსეთს 2022 წელს სრულმასშტაბიანი შეჭრის პირველივე დღიდან აქვს ოკუპირებული. ევროპაში ყველაზე დიდი ატომური ელექტროსადგური ომამდე უკრაინის ელექტროენერგიის დაახლოებით 20 პროცენტს გამოიმუშავებდა.
სამშვიდობო ჩარჩოს ფარგლებში აშშ მხარეებს სთავაზობს, რომ ობიექტი ერთობლივად უკრაინამ, შეერთებულმა შტატებმა და რუსეთმა მართონ, თუმცა ოფიციალური კიევი მიიჩნევს, რომ ეს რუსეთის ოკუპაციის ლეგიტიმაციას ნიშნავს.